در این پست مقاله ای بنام امام از دیدگاه جهان را برای مشاهده گذاشتیم امیدوارم مشاهده كنید با تشكر فراوان.

نام مقاله : امام از نگاه جهان

 

اشاره

انقلاب اسلامى ایران در میان مسلمانان جهان بویژه لبنانیها از قدر و منزلت ویژه‏اى برخوردار است. گوشه‏اى از اظهار نظرهاى شخصیتهاى برجسته مبارز لبنان درباره انقلاب اسلامى ایران را با هم مى‏خوانیم.

شیخ سعیدشعبان رئیس جنبش توحید اسلامى لبنان: موفقیت جهانى اسلام به موفقیت انقلاب ایران وابسته است.

سیدحسن نصرالله از مسئولان حزب الله لبنان: دفاع از جمهورى اسلامى ایران یك مسئولیت‏شرعى است و رابطه میان جمهورى اسلامى ایران و مسلمانان لبنان یك رابطه عقیدتى و ریشه‏دار است كه از رهبرى واحد اسلامى نشات گرفته است.

شهید شیخ راغب حرب: ملت مسلمان لبنان انقلاب اسلامى ایران را از انقلاب خود مى‏داند، جریان انقلاب اسلامى منافع ابرقدرتهاى سلطه‏گر را به خطر انداخته است.

سید عباس موسوى عضو حزب الله لبنان: براى مقابله با توطئه‏هاى استكبار جهانى و صهیونیسم، كلیه مسلمانان و جنبشهاى آزادیبخش باید جمهورى اسلامى ایران را تكیه‏گاه خود قرار دهند و آن را سرآغاز حركت‏خود بدانند.

حسین غبریس از علماى حزب الله لبنان: تجاوز به انقلاب اسلامى ایران، تجاوز علیه امت اسلامى در همه جهان است.

شیخ محمد شمس الدین نایب رئیس مجلس عالى اسلامى شیعه لبنان: انقلاب اسلامى ایران معجزه قرن بود و بزرگترین درسى را كه به ما داد این بود كه با وحدت كلمه همه كارى را مى‏توان كرد. هرچه در ایران روى مى‏دهد مورد توجه تمام مسلمانان دنیاست. سعادت و نیكبختى ما، افتخار ما در این است كه ببینیم این انقلاب پیروزمندتر، سرافرازتر شود.

عمر كرامى نخست وزیر لبنان: ما همچنان از انقلاب اسلامى ایران كه با خارج شدن از دایره نفوذ امریكا سد بزرگى را در برابر امپریالیسم در منطقه ایجاد كرد، پشتیبانى كرده و حركت مقاومت ملت ایران را بهترین پشتیبان آرمانهاى عربى خود مى‏دانیم.

بیدارى اسلامى در جهان مرهون قیام امام خمینى است.

علامه سید محمد حسین فضل الله: یك میلیارد مسلمان هرگز نخواهند توانست‏با استكبار مبارزه كنند مگر با وحدت و یكپارچگى. لذا به مسلمانان توصیه مى‏كنیم فكر و اندیشه امام امت را سرلوحه مبارزات ضداستكبارى خود قرار دهند. انقلاب اسلامى ایران توانست اعتماد به نفس قابل ملاحظه را در مسلمانان زنده كند و آنان دریافتند مكتب اسلام قادر است تحرك سیاسى لازم را براى حل مشكلاتشان فراهم سازد.

ابوهشام (سید حسین موسوى) رهبر امل اسلامى لبنان: به نظر ما هر گامى كه انقلاب اسلامى در راه سازندگى بردارد یك پیروزى براى ما و تمام مسلمانان جهان خواهد بود. ملتهاى مسلمان عرب و غیرعرب در منطقه عاشق و مشتاق انقلاب اسلامى بوده و معتقدند كه تنها اسلام است كه مى‏تواند عهده‏دار مترقى‏ترین و عادلانه‏ترین نظام اجتماعى باشد.

صادق المهدى: امام خمینى (س) و انقلاب اسلامى در ایران به نیروى مبارزاتى و جهاد امت عرب و خلق فلسطین علیه صهیونیسم و امپریالیسم جان تازه‏اى بخشیدند. مردم ایران با اتكا به دین قیام كردند و براى پیروزى آن شهید دادند. هیچ‏كس ایرانیان را در این زمینه تحت فشار قرار نداده بلكه خود آنها اسلام را مى‏خواهند، ایرانیان بیش از سایر كشورهاى اسلامى براى اسلام قربانى مى‏دهند چون دین اسلام براى آنها بسیار مقدس است.

به كار بزرگ و شجاعانه ملت قهرمان ایران بسیار افتخار مى‏كنم. چرا كه سلطه طاغوت را برانداخت و ایران را از سیطره امپریالیسم امریكا بیرون كشید و آن را مجددا به آغوش اسلام باز گرداند، در واقع انقلاب اسلامى ایران، روح اسلام و روح جوانان مسلمان را تازه كرد و اعتبار اسلام را در پیشگاه جهانیان اعاده كرد. از سوى دیگر انقلاب ایران نشان داد كه تمامى مسلمین داراى یك مساله مشترك هستند و در اوایل پیروزى خود با تمام توان از قضیه آزادسازى فلسطین و بیت‏المقدس پشتیبانى كرد. شاه نه تنها صهیونیزم را دشمن نمى‏دانست‏بلكه به آنها اسلحه داده و دوست صمیمى آنها نیز به شمار مى‏رفت. پس از پیروزى انقلاب این دسیسه‏ها و خیانتها از میان رفت.

نابودى انقلاب اسلامى ایران، نابودى مقاومت لیبى، سوریه، فلسطین و لبنان است.

انقلاب اسلامى ایران با تكیه بر منبع لایتناهى و توكل بر خدا و اتكا به ملتى با ایمان با توطئه‏هاى زیادى مقابله كرده و توانسته است‏با حفظ دیدگاههاى اسلامى و استقلال‏طلبانه خود از استعمارگران دورى بجوید و به حیات با بركت‏خود ادامه دهد. این تحولات نشانه اراده قوى ملت ایران در برابر قدرتهاى استعمارى شرق و غرب است كه مى‏خواهند بر جهان حاكم شوند.

على رغم عقاید و نظریات مختلفى كه درباره جمهورى اسلامى ایران ابراز مى‏شود، ما بر این باور هستیم كه این انقلاب نقش عظیمى در بیدارى ملل اسلامى ایفا كرده است. این انقلاب به مسلمانان و به انسانهاى مبارز آموخت كه چگونه مى‏توان در مقابل استكبار جهانى ایستاد و فكر و عقیده اسلامى را به ثبوت رساند.

 

روزنامه الشعیب

امام خمینى براى دفاع از محرومان جهان، پرچم اسرائیل را ا ز آسمان ایران اسلامى به زیر كشید و به جاى آن براى نخستین بار پرچم فلسطین را برافراشت و دروازه‏هاى شرقى كشور ایران را به روى مجاهدین مسلمان افغانى باز گذاشت.

امام خمینى - قدس سره - گورباچف را به اسلام دعوت كرد و حكم اعدام مرتدى همچون سلمان رشدى را صادر كرد و با این عمل خود كارى كرد كه پس از پیامبر بزرگوار اسلام و خلفاى راشدین صورت نپذیرفته بود.

امام به تشویق مسلمانان براى سازماندهى صدها موسسه تبلیغاتى در اروپا و امریكا همت گماشت و از این طریق هزاران تن از مردم این كشورها به اسلام گرویدند دستاوردهاى درخشان 89 سال زندگى این مرد بزرگ را تاریخ با حروف طلا ثبت‏ خواهد كرد.

 

رئیس جمهور سودان

جمهورى اسلامى ایران اولین دولت اسلامى تشكیل شده در قرن اخیر است. مردم سودان خواستار اجراى احكام اسلامى در كشور خود هستند و در این رابطه به تجربیات ایران نیازمندند. دیدار اخیر من با مقامات جمهورى اسلامى ایران بسیار رضایت‏بخش بود، من در آن دیدار خوستار ایجاد روابط نزدیك و پایدار با جمهورى اسلامى ایران شدم و گسترش روابط بین جمهورى اسلامى ایران و سودان را قدم مثبتى در جهت ایجاد هسته مركزى وحدت كشورهاى اسلامى مى‏دانم. مردم سودان به هیچ وجه خواسته امپریالیسم مبنى بر صرف نظر كردن از اجراى احكام اسلامى در این كشور نخواهند شد.

نشریه وحدت - چاپ استانبول

عبد السلام جلود

انقلاب اسلامى ایران موجب عزت و سرافرازى تمامى ملل اسلامى و مستضعفان و شكل‏گیرى روح مقاومت و پایدارى در برابر استكبار جهانى است.

ایران سند و پشتوانه‏اى قوى براى اسلام و مسلمانان و اعراب است.

علت محبوبیت امام خمینى (س) و انقلاب اسلامى ایران در میان ملتهاى جهان آن است كه انقلاب اسلامى و رهبرى آن با امریكا و ارتجاع مقابله كرده و آزادى قدس را از اهداف نهایى خود اعلام كرده است.

انقلاب اسلامى ایران تنها یك انقلاب علیه شاه مخلوع نبود، بلكه انقلابى در هت‏بیدارى ملتها و نیروهاى انقلابى به شمار مى‏رود. این انقلاب را نمى‏توان تنها پیروزى اسلام و تمدن غرب دانست‏بلكه روشن ساختن اصالت اسلامى و بیرون آمدن از حالت‏خمودگى و ركود و گرایش به سوى سازندگى و جهشى به طرف ایفاى نقش اصیل و تاریخى اسلام بوده است.

انقلاب اسلامى ایران نشان داد با اتكا به اراده ملت دیگر احتیاجى به سلاحهاى پیچیده نیست.

كیم ایل سونگ رئیس جمهورى كره شمالى: به مبارزه مردم ایران ارج زیادى مى‏گذاریم و پیروزى آنها را آرزومندیم. مردم ایران تحت رهبرى حضرت آیت الله خمینى، رهبر مهم اسلامى خود، شدیدا تلاش مى‏كنند كه از حاكمیت كشور و تمامیت ملى دفاع كنند، در حالى كه از زمان پیروزى انقلاب شجاعانه بر مشكلات گوناگون در راه پیشرفت‏خود غلبه كردند و زندگى نوینى را به وجود آوردند. مبارزه سرسختانه ایران علیه امپریالیسم امریكا را بسیار عالى ارزیابى مى‏كنیم. مردم ایران با شجاعت تجاوز امپریالیسم را عقب راندند. ملت ایران در غلبه بر مشكلات بسیارى كه سد راهشان بود به موفقیتهاى بزرگى دست‏یافتند.

لئونید برژنف: ما موفقیتها و ترقى و تعالى ایران جدید و انقلابى را آرزومندیم و امیدواریم كه مناسبات حسن همجوارى میان ملل اتحاد شوروى و ایران در شرایط ثمربخش جدید بر پایه محكم احترام متقابل، حسن نیت و عدم مداخله در امور داخلى یكدیگر توسعه یابد.

شاذلى بن جدید: الجزایر به عنوان یك كشور مسلمان به دور از پافشارى بر جنبه ناسیونالیستى، خود را در كنار جمهورى اسلامى ایران مى‏داند و لازم مى‏دانیم از تجربه ایران به عنوان یك كشور اسلامى قدرتمند در منطقه بهره‏مند شویم.

انقلاب اسلامى ایران را انقلاب خود مى‏دانیم.

دكتر ابراهیم دسوقى شتا استاد زبانهاى شرقى دانشگاه قاهره: بى گمان، انقلاب اسلامى ایران را اگر مهمترین رویداد تاریخ معاصر ندانیم، باید مهمترین رخداد سده چهاردهم هجرى قمرى دانست، پیروزى شگفت این انقلاب بایستى مورد بحث و پژوهش پیگیر پژوهشگران جهان قرار بگیرد، زیرا براى نخستین بار در تاریخ، مردمى ستمدیده با دستهاى خالى و سینه‏هاى گشوده با یك سلاح، آن هم ایمان در برابر حكومت‏بیدادگر ایستادند و با پایدارى و جانفشانى خود، تمام نیروهاى سركش طاغوتى را درهم شكستند و آن را به مزبله تاریخ فرو افكندند، و این رویداد عظیم به نوبه خود نشان داد كه سلاح ایمان، شكست‏ناپذیر است و همچنین اثبات كرد كه اسلام تا چه اندازه با بنیادها و اصول انقلابى سرنوشت‏ساز ملتها هماهنگى و سازگارى دارد و تا چه اندازه كشورهاى اسلامى مى‏توانند، این سلاح را به كار گیرند، سلاحى كه همچون آتش زیر خاكستر در دل مردم درخشش و حیات دارد.

اندیشه‏هاى اسلامى، انقلاب را زایید و به همان سان نیز انقلاب باعث جوشش و تراوش اندیشه‏هاى انقلابى - اسلامى شد و آن را به صورت نیروى زنده و فعال در آورد. بى گمان این امر، مهمترین پایه‏هاى انقلاب است.

ژنرال محمد ضیاء الحق رئیس جمهور فقید پاكستان: ایران انقلاب كرده است و همچنان در حال انقلاب اسلامى است. این انقلاب پدیده جدیدى در جهان امروز است. ایران نقش بسیار مهمى را در این پدیده ایفا نموده و اسلام راستین را منعكس كرده است. ایران تا كنون با عدم تعهد نسبت‏به ابرقدرتها تشخص خود را حفظ كرده است. این نقش قابل ملاحظه‏اى است و ما به این دلیل از ایران تقدیر مى‏كنیم. اینجانب آنچه را كه از انقلاب اسلامى مشاهده كردم بسیار قابل تعریف و تقدیر است.

برهان الدین ربانى از رهبران مجاهدین افغانستان: همان‏گونه كه در صدر اسلام حضرت محمد (ص) بشارت پیروزى مسلمان بر قدرتهاى بزرگ آن زمان را مى‏دادند و كسى باور نمى‏كرد، حضرت امام خمینى نیز با یارانى اندك قیام اسلامى را آغاز كردند و در مقابل ابرقدرتهاى غرب و شرق پیروز شدند.

كلیم صدیقى مدیر مؤسسه تحقیقات اسلامى لندن: پژوهشهاى آكادمیك در جنبش اسلامى عمر بسیار كوتاهى را گذرانده است. نهضت انقلابى اسلامى بایستى دقیقا ثبت و ضبط و تجزیه و تحلیل شود. انقلاب اسلامى ایران تا آینده‏اى دور، راهنما و الهام‏بخش نهضت اسلامى خواهد بود. از این رو، بررسى بسیار عمیق این انقلاب ضرورت و اهمیتى اساسى دارد.

معنا و مفهوم "انقلاب" در متن اسلامى آن نیز بایستى از آن مفاهیمى از انقلاب كه ملتها به طور عموم در ذهن دارند، متمایز گردد. انقلاب اسلامى یك حادثه نیست، بلكه زنجیره و سلسله‏اى از حوادث و جریانى پویا و مداوم است. این انقلاب نمى‏تواند جریانى باشد كه به طور دفعى و سریع پایان یابد. زمانى طولانى، چندین سال، و شاید یك نسل یا بیشتر لازم است كه این انقلاب خودش به صورت "معیار" و " قاعده" در آید. هیچ حالت متعارف و عادى شناخته شده‏اى كه انقلاب اسلامى بتواند سریعا بدان باز گردد، وجود ندارد. انقلاب اسلامى بایستى آنگاه كه كنترل بر محیط خود را به دست گرفت، ثبات و وضع عادى خاص خود را بیابد و شاید باید كه در مرزها و معاملاتش با جهان خارج همواره انقلابى بماند. تمام این مسائل و بسیارى مسائل دیگر از این دست‏باید همه جا مورد بحث و بررسى مسلمانان قرار گیرد.

روزنامه اسپانیایى "ال موندو": ایران قدرت برتر منطقه و مشعلدار جهان اسلام است. ایران كه اكنون نقش مهمى در شرایط جنگى منطقه دارد تنها كشور قابل اعتماد منطقه است. جمهورى اسلامى ایران براى رسیدن به شرایط فعلى هشت‏سال مبارزه در جنگ با عراق را كه توسط غرب حمایت مى‏شد، تحمل كرد و در نهایت‏به پیروزى رسید. در طول جنگ عراق با ایران، غرب مانند همیشه بدترین و مهلكترین تصمیم را گرفت و بدین وسیله صدام را به یك ماشین جنون‏آمیز كشتار تبدیل كرد. ایران اكنون از یك سو در جنگ بیطرف است و همزمان با آن از مردم عراق به عنوان مسلمانانى كه مورد تجاوز قرار گرفته‏اند، حمایت مى‏كند. ایران اكنون بدون هیچ زحمتى شاهد درگیرى شیاطین بزرگ و كوچك است. ولى این امر مانع از این نشده است كه آیت الله خامنه‏اى رهبر روحانى ایران دعوت به رحمت و عطوفت مذهبى بكند و رئیس جمهور این كشور نیز پیشنهاد صلح ارائه نماید.

عباس مدنى رهبر نجات اسلامى الجزایر: چراغى كه امام خمینى (س) برافروخت، دلهاى ما را روشن كرد. ملت الجزایر آماده است در كنار ملت ایران در یك صف واحد براى برافراشتن پرچم الله اكبر قرار گیرد.

عبدالرحمن خلیفه رهبر اخوان المسلمین اردن: ایران كشورى است كه مى‏تواند جهان اسلام را رهبرى كند. تمام مسلمان جهان نیازمند اهتمام و توجه ایران هستند.

شینتارو آبه وزیر خارجه سابق ژاپن: من از نزدیك شاهد دستاوردهاى انقلاب اسلامى و تلاش مردم ایران جهت‏ساختن ایرانى نو و با ثبات بودم و این را مرهون رهبرى با درایت رهبر انقلاب اسلامى ایران مى‏دانم.